Zájem o přednášku Ondřeje Moravčíka překonal očekávání! Díky ní víme, jak správně využívat umělou inteligenci.

10. června, 2024

Ve čtvrtek 6. června jsme uspořádali v pořadí již 6. letošní přednášku na téma umělé inteligence, která přilákala přes 120 diváků. Plk. PhDr. Ondřej Moravčík z Policejního prezidia ČR představil moderní metody klamání a jak efektivně využívat AI v každodenním životě.

Během dvouhodinové interaktivní přednášky se účastníci dozvěděli nejen o rizicích, ale také o přínosech umělé inteligence v dnešním světě. Plukovník Ondřej Moravčík nám na mnoha praktických příkladech ukázal, jak vypadá AI manipulace na internetu – weby, sociální sítě, ale také podvodné SMS, které z nás chtějí vylákat finance. „Zjistit, co je dílo umělé inteligence a co je dílo lidského faktoru, bude horší a horší. Neexistuje osvědčený způsob, jak prokouknout lež či pravdu. Důležité je být obezřetný,“ zdůraznil Moravčík.

Praktické nástroje pro každodenní použití

Jedním z nástrojů, které Moravčík představil, je program Prezi, který dokáže během několika chvil připravit dokonalou prezentaci. „To, co jsme dříve dělali hodiny, teď můžeme zvládnout za pár minut a věnovat se tak ve volném čase rodině a bez stresu zvládnout všechny pracovní a domácí úkoly,“ uvedl Moravčík.

Během přestávky dvouhodinového bloku Moravčík všechny pobavil složením jazzové skladby a opěvnou sonátou pro Letohrad, kterou vytvořil během jedné minuty. Tento praktický příklad ukázal, jak může AI přispět i v kreativních oblastech, jako je hudba.

Hlavní poselství přednášky: Nedůvěřuj a prověřuj!

Jedním z klíčových poselství, které si diváci měli z přednášky odnést, je důležitost ověřování informací. „Na zjištění, co je a není pravda v dnešním přesyceném online světě, jsme všichni krátcí. Proto jsme zvolili poselství ve dvou slovech: Nedůvěřuj a prověřuj!“ zdůraznil Ondřej Moravčík.

Dalším klíčovým bodem přednášky bylo využívání umělé inteligence pro pracovní i osobní záležitosti. „Můžeme tím ušetřit hodiny času, snížit stres a být spokojení my i naše celé rodiny,“ zdůraznil Moravčík. „Neměli bychom si pomocí AI dělat z lidí legraci, šikanovat je nebo se pokoušet o podvody!“ dodal se vztyčeným prstem.

Zajímavý koutek programování a robotiky

Před a během přednášky v předsálí univerzálního sálu Domu kultury v Letohradě náš lektor Dominik Petráček prezentoval kroužky programování a robotiky. Lidé jevili o tento zajímavý koutek zájem, dorazilo i několik dětí s rodiči, na své si přišli i dospělí. Kroužky pro děti od 4. tříd základních škol až po středoškoláky startují na začátku září 2024 se startem nového školního roku. Rodiče mohou pro své děti nebo starší studenti pro sebe rezervovat místa na webu rezervace.coaledu.cz.

Pro více informací a další akce sledujte náš web coaledu.cz. Sledujte nás také na sociálních sítích a zůstaňte v obraze s nejnovějšími trendy v oblasti umělé inteligence a vzdělávání. Rezervujte si místa na našich kroužcích programování a robotiky na webu rezervace.coaledu.cz a zajistěte svým dětem skvělý start do nového školního roku.

Ověřeno MonsterInsights