Podle výzkumu Národního institutu SYRI a iRozhlasu, zpracovaného ve spolupráci s iRozhlasem, je v české společnosti asi 6 % silných příznivců konspirací. Studie rozdělila českou společnost do několika skupin: výrazní a slabí příznivci (kteří dezinformace podporují), odpůrci (kteří je odmítají) a apatičtí jedinci, kteří se o společenské dění nezajímají. Další podrobnosti o výzkumu najdete zde.
Senioři a děti – nejohroženější skupiny
Výzkumníci z Princetonu a New York University zjistili (článek zde), že senioři a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami ve světě dezinformací. Důvodem je jejich menší digitální a mediální gramotnost. Senioři navíc často zaostávají ve vzdělání a děti se teprve vzdělávat začínají. Naopak vysokoškoláci v aktivním věku a lidé žijící ve velkých městech jsou vůči dezinformacím odolnější.
Kdo šíří dezinformace?
Výzkum STEM identifikoval tři hlavní skupiny šiřitelů dezinformací:
- Autoři – Ti, kteří dezinformace aktivně vytvářejí (méně než 1 % populace).
- Šiřitelé – Osoby, které dezinformace sdílejí a přeposílají alespoň jednou měsíčně (5 % obyvatel).
- Hledači – Ti, kteří se o dezinformace aktivně zajímají, ale nepřeposílají je dál (10 % obyvatel).
Zdroj: iRozhlas
Studie Prague Security Studies Institute (PSSI) zkoumá také motivace šiřitelů dezinformací, které zahrnují vlastní přesvědčení, finanční zisk a míru, jak moc šířenému obsahu sami věří. Více informací najdete na Fakescape.cz.
Zdroje
iRozhlas, MediaGuru, STEM, Fakescape.cz