Používání upravených fotek nebo fotek zasazených do jiného kontextu je běžná praxe při šíření nepravdivých zpráv. Existuje několik způsobů, jak lze fotky upravit, a my vám teď představíme některé z nich.
Manipulace ořezem
Fotky mohou vypadat na první pohled v pořádku, ale samotným ořezem se může radikálně změnit jejich vyznění. Fotografie by měly odpovídat skutečnému dění na místě, ale ořezem lze vytvořit zcela jiný příběh.
Manipulace s úhlem vyfocení
Zavádějící fotky mohou vzniknout už jen způsobem, jakým jsou pořízené. Šikovný manipulátor může pohrát s perspektivou a vytvořit dojem, že lidé, zvířata nebo věci jsou větší nebo menší, než ve skutečnosti jsou.
Úprava fotek, fotomontáž
Fotky upravené ve Photoshopu mohou vypadat reálně, ale často jsou použité k pobavení (TMBK), k vyvolání strachu. nebo poškodit značku. Například fotografie spoutNeoříznutá a neupravená fotka může být také manipulativní, pokud je vytržená z kontextu. Stačí vymyslet nepravdivý příběh k už existující fotografii, a vytvoří se tak věrohodný hoax.aného lva, která měla dokazovat týrání zvířat při natáčení, byla ve skutečnosti upravená. Šlo o vyšetření lva na tzv. CATscanu.
Vytržení z kontextu
Neoříznutá a neupravená fotka může být také manipulativní, pokud je vytržená z kontextu. Stačí vymyslet nepravdivý příběh k už existující fotografii, a vytvoří se tak věrohodný hoax.
Umělá inteligence a fotografie
Velkou výzvou jsou aktuálně fotky generované umělou inteligencí, které jsou tvořené čím dál tím dostupnějšími aplikacemi = deepfakes.
Závěrem
Je důležité ověřovat pravost fotek, než jim uvěříte nebo je budete sdílet. Na internetu najdete mnoho nástrojů a zdrojů, které vám s tím pomohou.
Zdroje:
O2 Chytrá škola