Můžeme na internetu poznat „zfalšovanou“ fotografii?

16. září, 2024

Používání upravených fotek nebo fotek zasazených do jiného kontextu je běžná praxe při šíření nepravdivých zpráv. Existuje několik způsobů, jak lze fotky upravit, a my vám teď představíme některé z nich.

Manipulace ořezem

Fotky mohou vypadat na první pohled v pořádku, ale samotným ořezem se může radikálně změnit jejich vyznění. Fotografie by měly odpovídat skutečnému dění na místě, ale ořezem lze vytvořit zcela jiný příběh.

Zdroj: iStock

Manipulace s úhlem vyfocení

Zavádějící fotky mohou vzniknout už jen způsobem, jakým jsou pořízené. Šikovný manipulátor může pohrát s perspektivou a vytvořit dojem, že lidé, zvířata nebo věci jsou větší nebo menší, než ve skutečnosti jsou.

Úprava fotek, fotomontáž

Fotky upravené ve Photoshopu mohou vypadat reálně, ale často jsou použité k pobavení (TMBK), k vyvolání strachu. nebo poškodit značku. Například fotografie spoutNeoříznutá a neupravená fotka může být také manipulativní, pokud je vytržená z kontextu. Stačí vymyslet nepravdivý příběh k už existující fotografii, a vytvoří se tak věrohodný hoax.aného lva, která měla dokazovat týrání zvířat při natáčení, byla ve skutečnosti upravená. Šlo o vyšetření lva na tzv. CATscanu.

Zdroj: Snopes

Vytržení z kontextu

Neoříznutá a neupravená fotka může být také manipulativní, pokud je vytržená z kontextu. Stačí vymyslet nepravdivý příběh k už existující fotografii, a vytvoří se tak věrohodný hoax.

Zdroj: Facebook

Umělá inteligence a fotografie

Velkou výzvou jsou aktuálně fotky generované umělou inteligencí, které jsou tvořené čím dál tím dostupnějšími aplikacemi = deepfakes. 

Zdroj: Stream.cz

Závěrem

Je důležité ověřovat pravost fotek, než jim uvěříte nebo je budete sdílet. Na internetu najdete mnoho nástrojů a zdrojů, které vám s tím pomohou. 

Zdroje:

O2 Chytrá škola

This will close in 0 seconds

Ověřeno MonsterInsights